A lakás egyik legdrágább bútora a konyhába kerül, érdemes hát körültekintően kiválasztani azt a változatot, amelyik a legjobban illeszkedik az adott helyre. Alapvetően kijelenthető, hogy a költséghatékony megoldást az előre gyártott elemes konyhabútorok jelentik, ugyanakkor azok nem biztos, hogy pontosan illeszkednek a konyhához. Vállalom az ilyen elemes konyhabútorok (IKEA, KIKA, Jysk, Mömax, stb.) összeállítását és beépítését a konyhájába. Önnek nem kell csavarhúzót fognia, drága fűrészgépeket vásárolnia, csak átengedi nekem a terepet és mérettől, komplexitástól függően pár nap múlva már a megszépült konyháját élvezheti.
Sokak számára nem megfelelő egy elemes konyhabútor, mert a rendelkezésre álló helyet nem lehet általa jól kihasználni vagy éppen a meglévő vizes és elektromos csatlakozások helye nem ideális egy elemes konyha beépítéséhez. Ebben az esetben vállalom egyedi konyhabútor tervezését és kivitelezését az első vázlatok megrajzolásától egészen a beépítésig. Ön választhatja meg a konyha minden paraméterét az adottságok figyelembevételével.
A konyhák méretei egészen változatosak tudnak lenni. Egy egészen kicsi, akár szekrény méretű teakonyhától az akár 50 négyzetméteres konyhákig találkoztam már mindennel. A rendelkezésre álló helyet kihasználni egészen máshogyan kell az eltérő méretű helyiségekben. Az alábbi képen egy olyan irodai teakonyha látszódik, ahol a fő cél a használt eszközök könnyű elérhetősége volt, ugyanakkor helyet kellett biztosítani a csészéknek, kanalaknak, kiegészítőknek úgy, hogy azok rejtve maradjanak. 3-4 ember kényelmesen el tud beszélgetni ennél a kis konyhánál, de ebéd készítésére nem alkalmas.
Megint csak másként kell megközelíteni egy tetőtéri konyha berendezését. A döntött tetővonal olyan értékes helytől foszt meg minket, amelyet más konyhákban örömmel kihasználnánk, de itt háromszög alakú terület megfelelő kihasználásáról kell gondoskodni. Ilyen és ehhez hasonló helyiségekben még mindig használható elemes konyhabútor, de azt már egyedi elemekkel is ki kell egészíteni, hogy a lehető legjobban tudjuk berendezni a konyhát.
Aki rakott már össze IKEA-s bútort, az tudja, hogy minimális szerszámozottság, kellő elszántság és némi kézügyesség birtokában az elemes bútorokat össze lehet szépen állítani. alapvetően igaz ez a konyhákra is néhány megkötéssel. Lássuk, hogy mik ezek:
Az átlagember, csak nagyon ritkán rak össze annyi bútort, mint amennyi elemből egy átlagos konyha áll. Vegyünk például egy 10-14 négyzetméter közötti átlagosnak nevezhető konyhát. Ez körülbelül 1-2 magas szekrényből fog állni 2-6 ajtóval, 3-8 fiókkal. Ehhez jönn még 4-6 aló szekrény 2-4 ajtóval és 3-6 fiókkal, plusz még a kb 6-8 felső elem 12-16 ajtóval, fogantyúkkal. Jól látható tehát, hogy nem csak egy átlagos szekrényt kell összerakni egy óra alatt. Ha ez nem lenne elég, akkor be kell vágni a főzőlapot, be kell szerelni a sütőt, a mosogatógépet és a mosogatót is. Ezeket mind bekötni az elektromos- és vízhálózatba. Méretre vágni és milliméter pontosan egymáshoz illeszteni a munkalap részeket, azokat összemarni, összehúzni, összeragasztani, hogy csak a legfontosabbakat említsem. Kell még merülőfűrész, szúrófűrész, multigép, ütve fúró, csavarozó és egy jó porszívó, ha csak a szerszámokat nézem. Éppen ezért akinek ezek mind nincsenek a birtokában, annak nem javaslom, hogy nekiálljon egy konyhabútor összeszerelésének, mert még tapasztalt asztalos szakembernek is eltart 3-4 napig segítség nélkül, de segítséggel is 2 teljes nap egy közepes konyha összeállítása, ha minden alkatrész rendelkezésre áll.
Az alábbi képek a konyha építését szemléltetik, végén a kész, berendezett állapottal.